سکته مغزی دومین عامل منجر به فوت در جهان

سکته مغزی

سکته مغزی دومین عامل منجر به فوت در جهان محسوب میشود و علیرغم تمام تلاش‌هایی که میشود همچنان شیوع آن در دنیا درحال افزایش است. پیشگیری از استروک در دو سطح اولیه (قبل از وقوع)، و ثانویه (پس از وقوع)، بحث میشود. از آنجاییکه تنها سی درصد افراد پس از سکته مغزی عملکرد مغز نرمال را به دست می آورند، پیشگیری اولیه اهمیت بسیار بالایی دارد، که لازمه آن شناخت عوامل خطر آنست. فاکتورهای خطر اصلی شامل فشار خون، دیابت، کلسترول خون بالا و چاقی، مصرف سیگار، تنگی شریان کاروتید و بیماریهای قلبی ‌است که کنترل آنها می‌تواند بروز سکته مغزی را کاهش دهد.

بیماران با فشار خون سیستولیک بالاتر از ۱۶۰ میلیمتر جیوه، و دیاستولیک بالاتر از ۹۵ میلیمتر جیوه چهار برابر ریسک بالاتری برای ابتلا به سکته مغزی نسبت به افراد دیگر دارند که عدد قابل توجهی است. جالب‌تر آنکه کاهش تنها ۵ میلیمتر جیوه فشار دیاستولیک، ۴۳ درصد، و کاهش تنها ده میلیمتر جیوه در فشار دیاستولیک، پنجاه درصد خطر نسبی بروز آنرا کاهش می‌دهد. علاوه بر این، درمان کسانی که فشار خون دیاستولیک آنها نرمال، و تنها فشار خون سیستولیک آنها بالاتر از ۱۶۰ باشد نیز با کاهش خطر سکته مغزی در سنین بالاتر همراه است. لذا توصیه میکنیم فشار خون خود را‌ تحت نظر پزشک بصورت دقیق کنترل کنید.

Search

جدیدترین مطالب

پربازدید ترین مطالب سایت

سردرد های میگرن

میگرن نوعاً با سردرد های شدید و پی‌درپی ظاهر می‌شود که معمولا یکطرفه است و ماهیتی ضربان‌دار دارد و از ۲ تا ۷۲ ساعت ادامه دارد. علائم همراه با آن می‌تواند شامل حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور، و حساسیت به صدا باشد. درد معمولا با فعالیت بدنی افزایش می‌یابد.

درباره لرزش دست بیشتر بدانیم

آیا هر لرزش دستی پارکینسون است ؟ دستهای ما بصورت طبیعی در تمام اوقات بیداری یک لرزش خفیف و نامحسوس را تجربه میکنند. علت این لرزش بسیار خفیف و نامحسوس این است که دستهای ما دائما در حال انقباض و استراحت هستند. لرزش زمانی به مشکل تبدیل میشود که در

سردردهای تنشی چیست

سردرد تنشی، شایع‌ ترین نوع سردرد است که می‌تواند باعث درد خفیف، متوسط یا شدید در سر، گردن و پشت چشمها شود. برخی، سردرد تنشی را مانند یک باند (نوار) سفت که به دور پیشانی شان بسته شده باشد تجربه میکنند. ممکن است سردرد تنشی‌ با میگرن اشتباه شود. ولی