درباره لرزش دست بیشتر بدانیم

پارکینسون

آیا هر لرزش دستی پارکینسون است ؟

دستهای ما بصورت طبیعی در تمام اوقات بیداری یک لرزش خفیف و نامحسوس را تجربه میکنند. علت این لرزش بسیار خفیف و نامحسوس این است که دستهای ما دائما در حال انقباض و استراحت هستند. لرزش زمانی به مشکل تبدیل میشود که در نوشتن ، بدست گرفتن استکان یا استفاده از قاشق و چنگال به یک مشکل تبدیل شود. علل اصلی لرزش دستها کدامند ؟

لرزش دست اساسی که به آن لرزش خانوادگی یا لرزش ارثی هم گفته میشود، شایعترین نوع لرزش است که معمولا از دستها آغاز می شود اما می تواند نواحی دیگر بدن از قبیل بازو و سر و صدا را نیز درگیر نماید. لرزش اساسی در زمان حرکت دستها ایجاد میشود مثلا وقتی دستها به جلو کشیده میشوند یا موقع نگه داشتن یک فنجان یا نوشتن بدتر میشود و در زمان استراحت اندام متوقف میشود. لرزش اساسی می تواند بصورت ژنتیکی باشد یا با افزایش سن تشدید یابد. این لرزش بیماری خطرناکی نیست اما به مرور زمان ممکن است تشدید شود. استرس، خستگی شدید و مصرف بیش از حد کافئین میتواند باعث بدتر شدن این بیماری شود، برای درمان این اختلال از داروهای مهارکننده گیرنده بتا یا بعضی از داروهای ضد صرع استفاده میشود.

لرزش یکی از نشانه های اولیه بیماری پارکینسون است که اغلب اوقات لرزش در یک طرف بدن ایجاد میشود (دست غالب) ولی ممکن است به سمت دیگر بدن و سایر اندامها نیز گسترش یابد. لرزش پارکینسونی معمولا زمانی رخ میدهد که عضلات در حال استراحت هستند و در موقع حرکت کردن لرزش کمتر میشود .لرزش پارکینسونی معمولا با علایم دیگری از جمله سفتی اندامها و کندی حرکت همراه است. بیماری ام اس و سایر بیماریهای سیستم اعصاب مرکزی هم میتوانند سبب لرزش دستها شوند اما معمولا علایم لرزش خشن تر و دامنه بیشتری دارد. لرزش ممکن است ناشی از مصرف بعضی از داروها از جمله داروهای ضد تشنج یا داروهای ضد افسردگی باشد. کمبود ویتامین ب ۱۲، استرس، مصرف کافئین، افت قند خون، پرکاری تیرویید و خستگی و بی خوابی هم ممکن است باعث لرزش شوند. پس این نکته را بیاد داشته باشیم که لرزش لزوما بدلیل بیماری پارکینسون نیست.